U četvrtak, 7. decembra, u NUB „Derviš Sušić“ Tuzla, održana je 1. redovana sjednica Skupštine Društva bibliotekara, pod predsjedavanjem Tatjane Tomić, predsjednice Skupštine Društva bibliotekara TK. Na skupštini je usvojen izvještaj o radu za period 2015. – 2017. i Program rada za 2018. godinu. Izvještaj o radu je usvojen jednoglasno iako je bilo primjedbi da je Društvo moralo više uraditi.
I sam Fahrudin Sinanović, predsjednik Društva bibliotekara TK, nije najzadovoljniji radom u proteklom periodu, ali je kazao da je najvažnije da udruženje bibliotekara postoji i da se, s obzirom na finansijske (ne)prilike, ipak nešto i uradilo. Za dvije godine postojanja Društvo je raspolagalo sa svega 600 KM, od toga je za usluge banke i za registraciju i izradu pečata utrošeno više od 400 KM. Praktično Društvo nije raspolagalo nikakvim sredstvima za rad.
Tatajana Tomić, predsjednica Skupštine, prisutne je upoznala sa izmjenama i dopunama Zakona o bibliotečkoj djelatnosti. Usvojen je zaključak da se uputi dopis Skupštini TK kojim će se tražiti da se ubuduće, kada se budu vršile izmjene Zakona, obavezno konsultira struka i bibliotekari. Formirano je radno tijelo koje čine bibliotekari zaposleni u školskim bibliotekama, čija je zadaća da ukazuju na stanje i probleme školskih biblioteka i položaj školskih biblliotekara, te da Pedagoškom zavodu Tuzla i Ministarstvu za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Vlade TK upute primjedbe i prijedloge u vezi sa propisima koji regulišu rad u školskim bibliotekama.
Na Skupštini je iskazana potreba ažuriranja plaćanja članarina. Planom rada za 2018. godinu predviđena je uspostava saradnje sa Arhivom TK, bibliotekama, školama, kulturnim centrima i svim ostalim kulturnim organizacijam, ustanovama i institucijama.
Skupština je dala saglasnost da se ustanovi godišnja nagrada „Ambasador knjige“, koja bi se dodjeljivala za doprinos razvoju bibliotekarstva i afirmaciji knjige.
- Biblioteke moraju biti prepoznate kao ustanove od bitnog značaja za svaku ozbiljnu lokalnu zajednicu. Također, moraju biti prepoznate kao mjesta cjeloživotnog učenja. Prosječan student u 25. godini završi fakultet i do penzije mu preostaje 40 godina života. S obzirom na stalni napredak nauke i tehnologija, svaka osoba i nakon formalnog obrazovanja mora da se edukuje. Biblioteke u svemu tome moraju imati ključnu ulogu. To zavisi i od samih bibliotekara, ali, ponajviše, od toga kakav će odnos vlasti imeti pprema bibliotekama. Ulaganje u obrazovanje i kulturu ne smije se posmatrati kao troška, već se to mora doživljavati i razumijevati kao najisplativija investicija, kazao je Fahrudin Sinanović, predsjednik Društva bibliotekara TK.