U Beču, u sjedištu Austrijskog društva za književost (Osterreichische Gesellscahft für Literatur), održano je Književno veče sa Sašom Stanišićem, književnikom porijeklom iz Bosne (Višegrad). Saša Stanišić je naturalizovani Nijemac. Dobitnik je ovogodišnje Njemačke književne nagrade za djelo « Porijeklo » (Herkunft).
Sala je bila ispunjena do posljednjeg mjesta. Organizatori su bili zatečeni brojem posjetilaca pa su neki morali da stoje u hodniku.
Jačanje nacionalista i davanje krila Kusturici
Stanišić je govorio o svojim književnim djelima, o razlici između književnog i novinarskog jezika, o literaturi kao poligonu za obračunavanja, o odnosima žrtva – počinilac – počinjeno, odgovarao je i na pitanje da li je jedan migrant koji i dalje piše o mjestu u kojem se rodio ikada izašao iz tog mjesta i da li je to uopšte moguće… Neizbježan je bio i osvrt na dodjelu Nobelove nagrade austrijskom piscu Peteru Handkeu.
– I dalje osjećam „extreme Wiederstand“ (ekstremni otpor) prema takvoj odluci. Za mene je, u tom trenutku, bilo i ostalo jedino ispravno ostaviti glasnu poruku da je to pogrešno, jer ljudi koji dodjeljuju nagrade moraju razmišljati o onome što čitaju, ali i o onome što takvim odlukama prouzrokuju. Nagrađivanje književnika koji u bilo kojoj formi podržavaju nacionalizam doprinosi samo jačanju nacionalista, daje krila ljudima poput kojekakvih Kusturica i ostalih inih. Oni se zahvaljujući ovakvim spektaklima osjećaju jačim nego ikada, jačim nego što su bili u ratu kada su nas, a govorim u svoje ime, dakle mene, protjerali iz moje kuće i moga grada, kazao je pred više od stotinu Austrijanaca Saša Stanišić.
Impresije Medihe Šehidić
Promociji je prisustvoval i bosanskohercegovačka književnica Mediha Šehidić.
– Noć prije Saše Stanišića u « Osterreichische Gesellscahft für Literatur » održana je promocija i predstavljanje djela Štefana Cvajga (Stefan Zweig). Promovisana su tri nova uveza Cvajgovih pripovijetki i novela pod nazivom «Verwirung der Gefühle», ali je sala bila poluprazna. Saša Stanišić je napunio dvoranu. Inače, u ovom prostoru rijetko gostuju stranci. Bilo je tu dosta austrijskih književnika, izdavača, publicista… On nije samo dobar pisac, on je i jako dobar govornik. Svoje ulomke čitao je kao glumac. Iskren je, jednostavan i duhovit. Kad smo u ogromnom špaliru stali da nam Stanišić potpiše svoje knjige, rekla sam mu samo jedno: Saša, hajde što si pisac, ali što si lik! Od srca ti želim da nikada ne moramo odvajati tvoj lik od tvoga djela, da se ponosimo i jednim, i drugim.
Saša je stavio ruku na srce, naklonio se i rekao: „Joooojjjj, hvala!“ – ispričala nam je književnica Mediha Šehidić svoje impresije sa književnog druženja sa Sašom Stanišićem u Beču.