Susret studenata, novinara i naučnika:Održana konferencija „Nauka je zanimljiva: Kako to pokazati u medijima?“

Na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli u četvrtak je održana Konferencija na temu „Nauka je zanimljiva: Kako to pokazati u medijima?“ čiji su ogranizatori Bosnia and Herzegovina Futures Foundation (BHFF) i Filozofski fakultet Univerziteta u Tuzli.
Govornici na Konferenciji bili su studentice i studenti Univerziteta u Tuzli, volonteri/ke BHFF,
novinari/ke regionalnih, državnih i lokalnih medija, te naučnici/ce.

Na konferenciji su, između ostalih, govorili i dr.sc. Nihada Delibegović Džanić, dekanica Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli, Amela Aščić Delić, docentica na Filozofskom fakultetu UNTZ, dr. sc. Mirela Karahasanović, Mladen Obrenović, doktor komunikoloških nauka urednik na portalu Al Jazeere Balkans, Šejla Džindo, novinarka FTV, Emina Okanović Malkić…

Sadržajnim izlaganjima od 10 do 14 sati, studenti/ce, naučnici/ce i novinari/ke pokušali su zajednički doći do najboljih mogućih rješenja za uspješniju komunikaciju između naučnika/ca i novinara/ki, ali i komuniciranje same nauke u medijima.

Novinari i novinarke, među kojima su bili i novinari Al jazeera Balkans, RTV Slon, Nova TV, Media Centra Sarajevo i Federalne televizije, saglasni su oko nekoliko ključnih izazova s kojima se susreću u komunikaciji s naučnom zajednicom.
Ti izazovi su: nerazumijevanje za ograničenje medija u vremenskom i prostornom smislu, nedostatak sagovornika ili njihova nedostupnost za razgovor o konkretnim temema, kompliciran stručni jezik koji naučnici nerijetko ne prilagođavaju javnostima, nedostatak ljudskih kapaciteta za profiliranje za naučno novinarstvo.

S druge strane, naučnice i naučnici naglasili su: važnost zastupljenosti nauke u medijima, potrebu profiliranja novinara za određene naučne oblasti kako bi se o nauci kvalitetnije govorilo, potrebu za više medijskog prostora i vremena za diskusiju o naučnim dostignućima i istraživanjima, važnost umrežavanja novinara sa naučnicima iz različitih oblasti radi lakšeg ostvarivanja međusobne saradnje.
I naučnici/ce i novinari/ke složili su se da je cilj obje oblasti isti – istina, sloboda i napredak u društvu. Stoga je dogovoreno da se uočene razlike pokušaju prevazići.
Konkretno, predstavnici/ce Fondacije budućnosti u BiH i predstavnici/ce medija razmijenili su kontakte i dogovorili bolju saradnju.

Fondacija budućnosti u BiH će novinarima/kama ponuditi kontakte naučnika i naučnica s kojima sarađuju, a koji se bave raznim naučnim temama u državi i izvan nje. Oni novinarima/kama mogu poslužiti kao sagovornici/ce za veliki spektar naučnih tema, budući da je BHFF jedna od najbolje umreženih organizacija uspješnih Bosanaca i Hercegovaca širom svijeta.
S druge strane, novinari/ke će se potruditi da u svoje sadržaje uvrste više tema iz oblasti nauke i da pažnju češće posvećuju naučnicima/cama iz Bosne i Hercegovine koji su ostvarili zapažene rezultate u nauci u državi i izvan nje.

„U bosanskohercegovačkom novinarstvu skoro da i nema naučnog novinarstva. Ako i ima prisutne nauke to je uglavnom STEM ili prirodne nauke, dok društvenih skoro da i nema. To možemo promijeniti na način da novinari naprave mrežu kredibilnih sagovornika naučnika koje bi mogli kontaktirati kada su u pitanju neke naučne, odgovarajuće teme“, rekla je dr. sc. Amela Delić Aščić, docentica na Filozofskom fakultetu UNTZ.